Your Legal Resource

1998 Hugo Award Nominations - Final List

1998 Hugo Award Nominations

Site Map for AwardWeb

The winners were announced on Friday, August 7th at Bucconeer in Baltimore, Maryland. Charles Sheffield served as Master of Ceremonies. 1998 Hugo winners.


Best Novel

  • Forever Peace by Joe Haldeman (Ace)
  • Frameshift by Robert J. Sawyer (Tor)
  • The Rise of Endymion by Dan Simmons (Bantam Spectra)
  • Jack Faust by Michael Swanwick (Avon)
  • City on Fire by Walter Jon Williams (HarperPrism)

Best Novella

  • "The Funeral March of the Marionettes" by Adam-Troy Castro (F&SF July 1997)
  • "Ecopoeisis" by Geoffrey A. Landis (SF Age May 1997)
  • "Loose Ends" by Paul Levinson (Analog May 1997)
  • "Marrow" by Robert Reed (SF Age July 1997)
  • "...Where Angels Fear To Tread" by Allen Steele (Asimov's October-November 1997)

Best Novelette

  • "Moon Six" by Stephen Baxter (SF Age March 1997)
  • "Broken Symmetry" by Michael A. Burstein (Analog February 1997)
  • "Three Hearings on the Existence of Snakes in the Human Bloodstream" by James Alan Gardner (Asimov's February 1997)
  • "We Will Drink A Fish Together..." by Bill Johnson (Asimov's May 1997)
  • "The Undiscovered" by William Sanders (Asimov's March 1997)

Best Short Story

  • "Beluthahatchie" by Andy Duncan (Asimov's March 1997)
  • "Standing Room Only" by Karen Joy Fowler (Asimov's August 1997)
  • "Itsy Bitsy Spider" by James Patrick Kelly (Asimov's June 1997)
  • "The 43 Antarean Dynasties" by Mike Resnick (Asimov's December 1997)
  • "The Hand You're Dealt" by Robert J. Sawyer (Free Space, Tor)
  • "No Planets Strike" by Gene Wolfe (F&SF January 1997) (There are six items due to a tie for fifth place)

Best Non-fiction Book

  • Space Travel by Ben Bova with Anthony R. Lewis (Writer's Digest Books)
  • The Encyclopedia of Fantasy edited by John Clute & John Grant (St. Martin's Press)
  • Infinite Worlds by Vincent DiFate (Penguin Studio)
  • Spectrum IV: The Best in Contemporary Fantastic Art edited by Cathy Fenner & Arnie Fenner with Jim Loehr (Underwood Books)
  • Reflections and Refractions: Thoughts on Science-Fiction, Science and Other Matters by Robert Silverberg (Underwood Books)

Best Dramatic Presentation

  • Contact (Warner Bros./South Side Amusement Company) Directed by Robert Zemeckis; Story by Carl Sagan and Ann Druyan; Screenplay by James V. Hart and Michael Goldenberg; Produced by Steve Starkey & Robert Zemeckis.
  • The Fifth Element (Columbia Pictures/Gaumont) Directed by Luc Besson; Story by Luc Besson; Screenplay by Luc Besson & Robert Mark Kamen; Produced by Patrice Ledoux.
  • Gattaca (Columbia Pictures Corporation/Jersey Films) Directed by Andrew M. Niccol, Written by Andrew M. Niccol, Produced by Danny DeVito, Michael Shamberg, & Stacey Sher.
  • Men in Black (MacDonald-Parkes/Columbia Pictures Corporation/Amblin Entertainment) Directed by Barry Sonnenfeld; Screenplay by Ed Solomon, Laurie MacDonald and Walter F. Parkes; Executive Producer: Steven Spielberg.
  • Starship Troopers (TriStar Pictures/Big Bug Pictures/Touchstone Pictures) Directed by Paul Verhoeven, Screenplay by Ed Neumeier; Produced by Jon Davison & Alan Marshall.

Best Professional Editor

  • Gardner Dozois (Asimov's)
  • Scott Edelman (SF Age)
  • David Hartwell (Tor; Year's Best SF)
  • Stanley Schmidt (Analog)
  • Gordon Van Gelder (F&SF)

Best Professional Artist

  • Jim Burns
  • Thomas Canty
  • David Cherry
  • Bob Eggleton
  • Don Maitz
  • Michael Whelan
  • (There are six items due to a tie for fifth place)

Best Semiprozine

  • Interzone edited by David Pringle
  • Locus edited by Charles N. Brown
  • The New York Review of Science Fiction edited by Kathryn Cramer, Ariel Haméon, David G. Hartwell & Kevin Maroney
  • Science Fiction Chronicle edited by Andrew Porter
  • Speculations edited by Kent Brewster

Best Fanzine

  • Ansible edited by Dave Langford
  • Attitude edited by Michael Abbott, John Dallman & Pam Wells
  • File 770 edited by Mike Glyer
  • Mimosa edited by Nicki & Richard Lynch
  • Tangent edited by David Truesdale

Best Fan Writer

  • Bob Devney
  • Mike Glyer
  • Andy Hooper
  • David Langford
  • Evelyn Leeper
  • Joseph T. Major
  • (There are six nominees due to a tie for fifth place)

Best Fan Artist

  • Brad Foster
  • Ian Gunn
  • Teddy Harvia
  • Joe Mayhew
  • Peggy Ranson

John W. Campbell Award for Best New Writer

  • Sponsored by Dell Magazines
  • Raphael Carter*
  • Andy Duncan* sample story
  • Richard Garfinkle*
  • Susan R. Matthews*


* - second and final year of eligibility

Image of 1998 Hugo Award Nominations - Final List